Kuzey Kıbrıs’ta Tapu Türleri

Muazzam bir tatil cenneti olarak bilinen ve oldukça geniş bir kitle tarafından ziyaret edilen Kuzey Kıbrıs, aynı zamanda emlak yatırımları açısından da kaçırılmayacak fırsatlar sunar. Bu nedenle en iyi yatırım seçenekleri arasında yer alan Kuzey Kıbrıs’ta konut almak oldukça cazip bir seçenek olarak karşımıza çıkar.

Bu noktada ister istemez tapu düzenlemeleriyle ilgili detaylı bilgi edinmek gerekir. Kuzey Kıbrıs’taki tapu düzenlemeleri farklı olduğu için araştırma yapılması büyük önem taşır. 1974 öncesi kökenine bağlı olarak tapu türleri 3 farklı gruba ayrılır. Bunun temel nedeni ise Kıbrıs Adası’nın Türkler ve Rumlar tarafından ikiye bölünmüş olmasıdır. Yaşamış oldukları eski yerlerden ayrılan insanlar mülkiyetlerini orada bıraktıkları için gayrimenkul yatırımlarıyla ilgili düzenlemeler farklılaşır.

  • Türk Koçanı Nedir?

1974 yılı öncesinde Türkler tarafından sahip olunan gayrimenkulleri ifade eden Türk koçanı, sıkça karşımıza çıkan bir kavramdır. Bu tür uygulamalar sadece Kıbrıslı Türkler için değil, aynı zamanda Rum olmayan diğer yabancılar için de gerçekleştirilir. Bu tür taşınmazlara dair yapılan tapu türleri dikkate alınarak gayrimenkul yatırımları yapılır.

  • Eşdeğer Koçan Nedir?

Tapu değişimi olarak da bilinen eşdeğer koçan, en basit haliyle 1974 yılından önce Kıbrıslı Rumlara ait olan taşınmazlardır. Güney Kıbrıs’tan ayrılmış olan Kıbrıslı Türklere bulundukları yerdeki malları karşılığında verilen gayrimenkulleri ifade eden eşdeğer koçan, güneyde bulunan mallarından feragat ederek yeni gayrimenkullerine sahip olma imkanı bulur. Bu süreçte puan sistemi üzerinden değerlendirme yapılarak tapu değişimi işlemleri gerçekleştirilir.

  • Tahsis Koçan Nedir?

Tahsis koçan (TMD tapusu olarak da adlandırılır) ile Kıbrıslı Rumların 1974 öncesinde sahip oldukları gayrimenkuller ifade edilir. Daha detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse Hem Kıbrıslı Türklere hem de Türkiye’den Kıbrıs’a yerleşik hayat için gitmiş olan halka verilen gayrimenkullerdir. Bu gayrimenkullerin verilme amacı ise askeri veya devlet hizmeti göstermiş olmalarıdır.

Kıbrıs’ta gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen kişilerin buradaki tapu türleri hakkında bilgi sahibi olması ve gerekli durumlarda hukuki destek alarak doğru adımlar atması oldukça önemlidir.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
Mesaj İletin
💬 İletişime geç
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?