Kıbrıs’ta Sağlık ve Yaşam

Benzersiz iklimiyle Kıbrıs, temiz hava ve şifalı yiyecekler açısından oldukça zengindir. Kıbrıs’ta yaşam sakin, setresiz ve huzurludur. Bu nedenle birçok turist adaya yerleşmeyi düşünür. Kıbrıs’ta sağlık hizmetleri de yüksek kalite standartlarıyla sunulur. Büyük ve tam donanımlı hastaneler, dispanserler ve klinikler adanın her bölgesinde hizmet verir. Kıbrıs sağlık sistemi Avrupa standartlarındadır. Yılda 250 Euro gibi fiyatlara sağlık sigortası yaptırmak mümkündür. Modern tıp olanakları açısından Kıbrıs oldukça gelişmiştir.

Kıbrıs’ta ev ve araba almak daha ekonomik ve daha kolaydır. Mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmek için Kıbrıs adası tam bir cennettir.

Kıbrıs’taki Modern Tıp Olanakları

Kıbrıs dünya çapında tüp bebek tıp olanaklarıyla tanınan sağlık hizmetleri sunar. Tüp bebek ile çocuk sahibi olmak isteyenlere başka seçenekler de sunan modern tıp uygulamaları vardır. Teknolojik donanım ve modern yaklaşımlar açısından bu güzel ada ülkesi, oldukça kaliteli olanaklara sahiptir. Alanında uzman hekimler hastanelerde modern tıp uygulamalarıyla fark yaratır. Sağlık turizmi açısından da Kıbrıs dünya çapında tanınır. Devlet hastaneleri de özel hastaneler de modern tıp olanaklarına sahiptir.

Kıbrıs’ta Sağlık Hizmetlerinden Nasıl Yararlanılır?

Kıbrıs’ta sağlık hizmetlerinden yararlanmak için sigorta kartı kullanmak gerekir. Pembe ve mavi sigorta kartı olmak üzere iki çeşit kart vardır. Pembe kart, tüm hizmetlerden ücretsiz yararlanma hakkı sunar. Mavi kart ise yarı devlet yarı özel şeklinde işler. Çok uygun fiyatlara özel sigorta yaptırmak mümkündür. Devletin de ücretsiz hizmetleri vardır.

Kıbrıs’ta Öne Çıkan Hastaneler Hangileridir?

Kıbrıs’ta bazı hastaneler donanım ve hizmet olarak öne çıkar. Bu hastanelerde tüm tıp bölümlerinin uzmanlık alanları olan klinikler bulunur.

Kıbrıs’ta öne çıkan hastaneler şunlardır;

  • Yakın Doğu Üniversite Hastanesi
  • Burhan Nalbantaoğlu Lefkoşa Devlet Hastanesi
  • Akçiçek Girne Devlet Hastanesi
  • Gazimağusa Devlet Hastanesi
  • Lefke’deki Cengiz Topel Devlet Hastanesi

Kıbrıs’ta Eczaneler Nasıl İşler?

Kıbrıs’taki eczaneler reçeteli ve reçetesiz ilaçların temin edilebileceği donanımlı eczanelerdir. İngilizce bilen personeller, eczanelerde kolaylık sağlar. Reçete gerektirmeyen birçok ilaç temini de eczanelerden yapılabilir. Yerel eczaneler her bölgede bulunur. Nöbetçi eczaneler de 24 saat açık olur.

Vatandaş Olmayanlar İçin Sağlık Hizmetleri

Kuzey Kıbrıs vatandaşı olmayanlar 121 adı verilen bir form doldurarak muayenelerini olabilirler. Bu formda hasta kişi hakkında sağlık bilgileri yer alır. Vatandaş olmayanlar herhangi bir devlet ya da özel hastaneye giderek bu formla muayene olabilirler. Sigortası olmayanlar için ücretli hizmet sunulur. KKTC vatandaşı olmayan ama sigortalı olanlar sigorta hizmetlerinden yararlanabilir. Türkiye’deki SGK ve Emekli Sandığı KKTC’de geçerlidir.

Kıbrıs’ta Yaşam Standartları

Kıbrıs’ta suç oranı yok denecek kadar düşüktür. Yaşam standartları yüksek ve insanlar da hoşgörülüdür. Kıbrıs’ta çok çeşitlilik söz konusu olduğundan günlük hayat Avrupa standartlarında akar. Kıbrıs daha mutlu, stressiz ve kaliteli yaşamak isteyenlerin tercihidir.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
Mesaj İletin
💬 İletişime geç
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?