Kıbrıs’ın 12 Ay Güneşli İklimi

Akdeniz’in muhteşem güzellikleriyle çevrili Kıbrıs adası yılın neredeyse her günü güneşlidir. Yıllık ortalama sıcaklık 19 derecedir. Temmuz ayı en sıcak aydır ve sıcaklık 37 veya 40 dereceleri bulabilir. Sıcak mevsim 10 Haziran ile 20 Eylül arasında, serin mevsim ise 2 Aralık ile 22 Mart tarihleri arasında geçer. Ancak ada üzerinde çok soğuk, kara kış şeklinde kışlar yaşanmaz. Kış aylarında bile denize girilebilecek havalar olur. Yılın neredeyse her günü güneş size gülümser. Dört mevsim güneşli ve güzel havaların keyfini yaşayabilirsiniz.

Güneşin Her Gün Gülümsediği Ada Kıbrıs

Güneşli günler Kıbrıs’ta hiç bitmez. Yılın 12 ayı güneş parlamaya devam eder. Güneşli günler Kıbrıs adasını ve yaşamanı da olumlu etkiler. İnsanlar daha sağlıklı ve mutludur. Güneş her gün adanın en uzak köşelerini bile aydınlatır. Gün doğumu ve gün batımı mükemmel manzaralar sunar. Kıbrıs’ta güneşin her doğuşu ve batışı bir film sahnesi gibidir.

Kıbrıs’ta Gün Batımı İzlenecek Yerler

Kıbrıs’ta neredeyse her yerden manzara hep güzeldir. Çünkü Kıbrıs adası coğrafi güzelliklerle doludur. Ama bazı noktalardan ada manzarası çok daha güzel olur;
  • Bellapais Manastırı
  • Olimpos Tepesi
  • Othello Kalesi
  • Girne Yat Limanı
  • Girne Kalesi
  • Karpaz Yarımadası
  • Zafer Burnu
  • Karmi Köyü
  • Beş parmak Dağları

Kıbrıs’ın En Güzel Zamanı

Kıbrıs dört mevsim ve her gün güzeldir. Ama tatil için en uygun zamanları arıyorsanız bahar aylarını deneyebilirsiniz. Yazın çok sıcak ve kışın da biraz olsa da serin olabilir. Bu nedenle bahar ayları Kıbrıs’ta tatil için mükemmeldir. Bahar aylarında yapılan festivallere de katılabilir, farklı tatil keyifleri yaşayabilirsiniz.

Kıbrıs’ta Yağmur ve Rüzgâr

Ekim-Mart arası Kıbrıs’ta yağmur yağabilecek zamanlardır. En yağışlı ay ise Aralık ayıdır. Kıbrıs’ta yağmur ve rüzgar zaman zaman artabilir. Rüzgârlık ve yağmurluk alarak Kıbrıs gezilerinizi daha keyifli hale getirebilirsiniz. Kıbrıs bazen rüzgârlı olabilir. Ada olduğundan çou zaman hafif rüzgar vardır ancak bazen de etkili olabilir.

Kıbrıs’a Giderken Bavulda Neler Olmalı?

Kıbrıs’ta gezip göreceğiniz çok yer bulunur. Ayrıca plajlarda bol bol yüzmek de isteyeceksiniz. Bavulunuza güneş kremi, şapka, bol tişört, yağmurluk, rüzgarlık, trekking ayakkabısı koymayı unutmayın.

Kıbrıs Tatilinde Neler Yapılabilir?

Kıbrıs hayallerin tatilini sunabilir. Ancak planlama ve hazırlık iyi yapılmalıdır. Kıbrıs’ta dalış yapabilir, tekne turuna çıkabilir, golf oynayabilir, yamaç paraşütü yapılabilir. Ama her şeyden önce Kıbrıs’ı gezerek muhteşem doğasını ve tarihini keşfetmelisiniz. Doğa yürüyüşü yapmayı ve köyleri keşfetmeyi mutlaka deneyimlemelisiniz.

Kıbrıs’ta Yaşam Pahalı mı?

Kıbrıs’ta lüks yaşamak oldukça kolaydır. Ev aya da araba almak ise daha kolaydır. Konut fiyatları oldukça uygundur. Market fiyatları da Türkiye ile hemen hemen aynıdır. Kıbrıs’ta daha kaliteli bir yaşamı daha ekonomik şekilde yaşamak mümkün olabilir. Kıbrıs’ta denize sıfır lüks bir villa fiyatı Türkiye’dekinden çok daha uygundur.
Kuzey Kıbrıs’ta Sezonlara Göre Hava Durumu Nasıldır?

Kuzey Kıbrıs yılın her mevsiminde güneş alan, bulutlarla arası çok iyi olmayan muhteşem bir iklim yapısına sahiptir. Öyle ki Aralık ayında bile güneşlenen kişilerle karşılaşmanız çok doğaldır. Yaz aylarında hava sıcaklıkları 32-38 derece aralıpında seyrederken, Kış aylarında12-20 derece olarak gözlenmektedir.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
Mesaj İletin
💬 İletişime geç
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?