Kıbrıs’taki 10 Doğa Harikası Yer

Kıbrıs’taki Doğa Harikası Yerlerin Tam Listesi

Kıbrıs doğa harikalarıyla dolup taşan çok özel bir coğrafyadır. Biyoçeşitlilik açısından Kıbrıs zenginlikleri oldukça fazladır. Kıbrıs’ta mutlaka görmeniz gereken doğa harikaları arasında dev kaplumbağalar ilk sıralarda yer alır. Bazı plajlar kaplumbağaların yumurta bıraktıkları sit alanlarıdır. Tam bir Akdeniz cümbüşü olan bitki, hayvan, deniz ve orman bileşenleri mükemmel seyirler sunar. Yaşayan en eski ağaç Cümbez ağacı da görmeniz gerekenler arasında yer alır. Beşparmak dağlarının ihtişamını da yaşamalısınız.

 1. Petra Tou Limnidi Adası

Yeşilırmak Kayalığı olarak da bilinen Petra Tou Limnidi Adası, Kıbrıs’ın en eski yerleşim yeridir. Lefke’de yer alan bu bölgede antik kalıntılar doğayla bütünleşir. Cilalı taş döneminden kalma eserleri de burada görebilirsiniz.

 1. İncirli Mağarası

Kıbrıs’ın en büyük mağarası olan İncirli Mağarası Çınarlı Köyü yakınlarındadır. Doğal alçı taşından meydana gelen mağara görülmeye değerdir.

 1. Karpaz Yarımadası

Mavi ve yeşilin buluşma noktası Karpaz, Kıbrıs adasının en ucunda yer alır. Altın sarısı kumsalları ve muhteşem plajlarıyla ünlü bölgede, ünlü Kıbrıs eşeklerini görmek de mümkündür.

 1. Beşparmak Dağları

170 km uzunluktaki Beşparmak dağları şehrin üzerinde ihtişamlı bir gölge gibi salınır. Beşparmak dağlarında doğa yürüyüşü yaparak biyolojik çeşitliliğe tanık olabilirsiniz.

 1. Kıbrıs’ın Yaşayan En Eski Ağacı

Kıbrıs’ta en eski ağaç Cümbez ağacı, Lala Mustafa Paşa Cami avlusunda bulunur.

 1. Lale Tarlaları

Mart – Nisan aylarında Tepebaşı ve Avtepe köylerinde muhteşem güzellikteki lale tarlaları görülebilir.

 1. Ichthyaetus Audouinii Martısı

Dünyada sadece Kıbrıs’ta yaşayan bu martı türü koruma altındadır. Kıbrıs’ın doğa harikaları arasında yer alan martıları adanın çeşitli yerlerinde görebilirsiniz.

 1. Zafer Burnu

Karpaz adasının ucunda yer alan Zafer Burnu’ndan Zafer Adaları’nı görmek mümkündür. Buradan balık tutmak çok popülerdir.

 1. Green Heights Park

Girne Yeşiltepe Mahallesinde yer alan Green Heights Park bir botanik parkıdır. Parkın içerisinde İtalya, Nepal ve Hindistan gibi ülkelere özgü ağaçlar bulunur.

 1. Karmi Köyü

Kıbrıs’ın saklı kalmış doğal güzelliklerinden biri olan Karmi Köyü, Girne’dedir. Beşparmak Dağlarında bulunan Karmi Köyü muhteşem güzellikte yerleşim yeri ve doğanın iç içe geçtiği bir atmosfer sunar.

Kıbrıs’ta Kamp Alanları Var mı?

Kıbrıs’ta çok güzel kamp alanları bulunur. Hem özel işletmelerin hem de ücretsiz alanların sunduğu olanaklar bulunur.

 • Karpaz – Ardıç Ormanları ve Altınkum Plajı
 • Başparmak Dağları – Alevkayası Kamp Alanı
 • Güzelyurt Çam Ormanları – Güzelyurt Kamp Alanı
 • Girne – Alagadi Plajı Kamp Alanı
 • Gazimağusa- Galapsides Plajı Kamp Alanı

Kıbrıs’ta Doğal Güzellikleri Görmek İçin Ne Zamanlar Uygundur?

Dört mevsim Kıbrıs’ta doğal güzellikler keşfedebilirsiniz. Örneğin, Nisan-Mart aylarında lale tarlalarını görebilirsiniz. Ada üzerinde her mevsimde ayrı güzellikler görmek mümkündür.

Kıbrıs Doğal Güzellikleri Nasıl Gezilir?

En kolay ve rahat şekilde gezmek için araç kiralayabilirsiniz. Bisiklet ve yürüyüş de doğayı keşfetmek için en iyi yöntemlerdir. Farklı yerlerdeki alanlara gitmek için en iyisi araç tercih etmektir.

Kıbrıs’ta Nerede Kalınır?

Kıbrıs’ta otellerde kalabilirsiniz. Ama Kıbrıs’ı daha doğal ve güzel yaşamak için ev kiralamak daha avantajlı olabilir. Deniz kenarında, denize sıfır villa ya da tatil evi kiralayabilir ya da şehir merkezinde lüks rezidansları tercih edebilirsiniz.

Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Kıbrıs’a en hızlı ve kolay girme yolu havayoludur. Ama denizyolu yani feribot da tercih edilebilir. Mersin Taşucu limanından feribotlar kalkar. Uçak seferleri ise çok sık yapılır. İstanbul-Kıbrıs arası uçakla bir buçuk saat kadar sürer. Çok kısa sürede Kıbrıs’ta olabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
Mesaj İletin
💬 İletişime geç
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?