Kuzey Kıbrıs’ta Ev Almak Mı, Türkiye’de Ev Almak Mı?

Kuzey Kıbrıs ev almak için Türkiye’ye göre çok daha avantajlı fırsatlar sunar. Bunun birkaç nedeni vardır. Önemli nedenlerden birisi Kuzey Kıbrıs’ın gelişmekte olan yapısıdır. Hem ekonomik hem de sosyal olarak gelişmekte olan Kuzey Kıbrıs’ta yeni yaşam alanları kurulmaktadır. Çok lüks, konforlu ve lokasyon olarak da çok iyi yerlerdeki konutlar yeni yaşam projelerini oluşturur. Bu kadar fırsata rağmen konut fiyatları ise çok daha uygundur.

Türkiye’de hayal olan denize sıfır ya da farklı bir konumdaki villa seçeneklerini Kuzey Kıbrıs’ta almak çok daha kolaydır. Hem fiyat hem de konum olarak çok avantajlı seçenekler vardır. Türkiye’de artan emlak fiyatlarına bakıldığında arada epey bir fark olduğunu kolayca görürsünüz. Kuzey Kıbrıs satılık arsa, villa ya da daire seçeneklerinde beklentinize ve ihtiyacınıza uygun en iyi alternatife ulaşmak için Rocs Homes olarak yatırım danışmanlarını arayabilirsiniz.

Alanında uzman danışmanlarımız doğru analiz ve değerlendirmeler ile size özel seçenekler sunar. Amacınıza, bütçenize, yaşam tarzınıza ve gelecekteki planlarınıza en iyi uyacak seçenekleri bulur ve elde etmenize yardımcı oluruz.

Kuzey Kıbrıs’ta ev almak mı yoksa Türkiye’de ev almak mı diye hala düşünüyorsanız, Kuzey Kıbrıs’ın sunduğu farklı fırsatlara da kısaca değinelim;

Kuzey Kıbrıs’tan Ev Almak Çifte Kazanç Sağlar

Kuzey Kıbrıs’tan ev almak aynı zamanda iyi bir yatırım demektir. Kıbrıs hayalleri süsleyen tatil cenneti olarak bilinir. Kıbrıs’tan ev alarak hem tatil için harika olanaklara sahip olabilir hem de evinizi kiraya vererek gelir elde edebilirsiniz. Turizmin çok yoğun yaşanması sebebi ile Kıbrıs’ta evleri kiraya vermek kolaydır. Satın alınan konut kısa sürede bedelini amorti eder.

Kuzey Kıbrıs’ta Konutlar Çok Uygun Fiyatlı

Kuzey Kıbrıs tam anlamıyla bir emlak fırsatları dünyasıdır. Yeni yapılan konut projelerinden oldukça uygun fiyatla lüks konut satın almak mümkündür. Daire, rezidans, tatil evi, arsa ya da villa gibi seçenekler değerlendirilebilir. Türkiye’de yanına yaklaşılmayacak konutlar Kıbrıs’ta çok daha uygun fiyata satın alınabilir. Bunun nedeni Kuzey Kıbrıs’ın gelişmekte olan sosyal ve ekonomik yapısıdır. Yeni konut projelerinde kolay ödeme imkanlarıyla birlikte konut almak daha da avantajlı hale gelir.

Kuzey Kıbrıs’ta Emlak Vergisi Düşük

Kuzey Kıbrıs’ta emlak vergisi %10’dur. Ev değerlendikçe bu fiyat artmaz. Yani yıllık 200 TL civarında çok düşük bir emlak vergisi vardır. O da stopaj kira için alınır. Artı bir emlak gelir vergisi talep edilmez. Türkiye’de ayrıca bir vergi de yoktur yan çifte vergi şeklinde bir uygulama bulunmaz. Sadece kiraya verilen ev için stopaj vergisi ödenir. Ev satın alırken de birçok vergi indirimi söz konusudur. Metrekare başına 1 TL gibi çok düşük bir emlak vergisi bulunur.

Kuzey Kıbrıs’ta Ev Alırken Ödenen Vergiler Nelerdir?

Kuzey Kıbrıs’ta ev alırken öncelikle sözleşme için damga harcı yatırılır. Tapu devir harcı, KDV ve stopaj vergileri ödenir. Damga harcında ve diğer vergilerde da indirimler yapılır. Vergilerde de oldukça indirimli veri fiyatları vardır. İlk satın alımlarda %3 oranında tapu devir harcı indirimi yapılır. Ödenecek vergiler;

  • Damga pulu
  • KDV
  • Stopaj
  • Tapu Devir Harcı

Kuzey Kıbrıs’tan Ev Alırken Süreç Nasıl İşler?

Kuzey Kıbrıs’tan ev almak oldukça kolaydır. Satış izni için İç İşleri Bakanlığına sözleşme ile başvuru yapılır. Alıcının suç işlememiş olması sabıka kaydının temiz olması gerekmektedir. Bunun dışında başka bir şart aranmaz. Satış izni herkese verilir. Sadece sorunlu konut ise bakanlık izin vermeyebilir. Bu sorunlar genellikle çok eski konutlarda ortaya çıkabilir, yeni konutlarda ise bu tür sorunlar yaşanmaz. Sözleşme yapılırken damga pulu harcı yatırılır. Gerekli evraklarla bakanlığa başvuru yapılır. Bakanlık onay verdiğinde tapu devir işlemleri tamamlanabilir.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
Mesaj İletin
💬 İletişime geç
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?