Kuzey Kıbrıs’a Giriş Şartları Nelerdir? Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Giriş Yapılır?

Kuzey Kıbrıs’a girmek için Türk vatandaşlarının pasaporta ihtiyaç yoktur. Sadece kimlik ile ülkeye giriş yapmak mümkündür. Ancak geçerli bir dijital seyahat belgesi alınması gereklidir. Sınır kapılarından giriş yapacak herkes 72 saatlik zaman dilimi içersinde Güvende Kal uygulaması ya ad web sitesinden giriş formu ile dijital seyahat belgesi oluşturmalıdır. Aşısı olan kişiler QR kod ile aşı belgelerini okutabilir. Aşısız olan kişiler ise 72 saat geçerliliği olan PCR testine sahip olmalıdır. Bu uygulamalar pandemi sonrası uygulamalardır. Pandemiden önce bu tür uygulamalar bulunmuyordu. Pandemi sonrası önlemler gereği dijital seyahat belgesi almak zorunlu hale getirilmiştir.

Kuzey Kıbrıs pandemi sürecini en iyi yöneten ülkelerin başında gelmiştir. Bu durumda Kuzey Kıbrıs adasında yaşayanların sağlığını korumak açısından çok büyük bir avantaj yaratmıştır.

Şimdi size kısaca Kuzey Kıbrıs seyahatinizde yardımcı olacak bazı önemli detaylardan söz edelim;

Güvende Kal Uygulaması Nedir?

Güvende Kal uygulaması pandemi süreciyle birlikte düzenlenen bir uygulamadır. Türkiye’deki Evde Kal uygulamasıyla benzerlik gösterir. Pandemi başladığından beri bu uygulamayı vatandaşların hepsinin kullanması teşvik edilmiştir. Evde Kal uygulaması gibi kişiye özel sağlık bilgileri, aşı ve diğer detaylar uygulamada yerini alır. Akıllı telefonlara yüklenebilen uygulamaya bilgisayardan girmek de mümkündür.

Kuzey Kıbrıs’a Girişte Dijital Belge Zorunlu

Pandemi süreci ve pandemi sonrası süreçte tüm dünyada alınan önlemler kapsamında KKTC’ye girişte de aşı ya da PCR belgesi gerekir. Bazı ülkelere aşı olmadan giriş yapmak mümkün değildir. KKTC’ye ise dijital belge alarak girmek mümkün olur. Test yaptırarak temiz çıktığını gösteren PCR sonucu yeterlidir. Aşılar olunmuş ise aşıların olduğu da QR kod ile belgelenebilir.

KKTC Dijital Seyahat Belgesi Nasıl Alınır?

Güvende Kal uygulaması ve web adresinden dijital seyahat belgesi alınabilir. Dijital seyahat belgesi olmadan ülkeye giriş yapılamaz. Bu nedenle 72 saat önceden dijital seyahat belgesi almak gerekir. Web sitesinde KKTC’ye giriş formu bölümünden belge tamamlanabilir. KKTC’ye Giriş Formu uygulamadan da doldurulabilir. Öncelikle Güvende Kal uygulamasını telefona indirmelisiniz. Ardından formu doldurarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Kuzey Kıbrıs’a havayolu ya da denizyolu ile gidilebilir. Uçakla Kıbrıs’a itmek en hızlı ve kolay yoldur. Ercan Havalimanına sürekli seferler düzenlenir. Feribotla ise Mersin Taşucu limanından Kuzey Kıbrıs’a gitmek mümkündür. İstanbul, Ankara, Adana, Antalya, Hatay ve Gaziantep şehirlerinden Kıbrıs’a uçak bulunabilir.

Kuzey Kıbrıs’a Araçla Gidilir mi?

Kuzey Kıbrıs bir ada ülkesidir. Hava yolu ya da deniz yolu ile ulaşım sağlanabilir. Mersin Taşucu limanından araçla Kıbrıs’a gitmek de mümkün olmaktadır. Araç prosedürleri daha farklıdır. Pasaport ve araç muayenesi gibi detaylara dikkat etmek gerekir.

Kuzey Kıbrıs Havalimanı Nerede?

Başkent Lefkoşa’ya 23 km uzaklıkta bulunan Ercan Havalimanı, Gazimağusa’ya da 29 km uzaklıkta bulunur. Girne, Mağusa gibi kentlere havalimanından servisler vardır. Ercan Havalimanı Kuzey Kıbrıs’ın tek havalimanıdır.

Feribotla Kuzey Kıbrıs’ın Neresine Gidilir?

Mersin ya da Antalya’dan hareket eden feribotlar Girne limanına ulaşım sağlar. Kıbrıs’a gemi ile gitmek için Alanya-Girne gibi hatlar tercih edilebilir.

Kuzey Kıbrıs’a Giderken Pasaport Gerekli mi?

Türk vatandaşları için pasaport gerekli değildir. Kimlik ve dijital seyahat belgesi ile Kuzey Kıbrıs’a giriş yapabilirsiniz. Ancak dijital seyahat belgesi zorunludur. Dijital seyahat belgesi olmayanlar Kuzey Kıbrıs’a giriş yapamaz. 72 saat önceden dijital belge formu doldurulmalıdır.

Kuzey Kıbrıs eğitim, yaşam ve yatırım açısından birçok fırsat sunar. Özellikle pandemi döneminde sunduğu fırsatların önemi daha fazla kendini göstermiştir. Bu da bu güzel ada ülkesine yerleşmek isteyenlerin daha da artmasını sağlamıştır. Siz de Kıbrıs yatırım ya da yaşam fırsatları konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz Rocs Homes yatırım danışmanlarını arayabilirsiniz. Size özel çözümlerimiz ile güzel bir geleceğe adım atabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
Mesaj İletin
💬 İletişime geç
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?