Kuzey Kıbrıs’tan Ev Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kuzey Kıbrıs dünyanın en gözde tatil destinasyonlarından biri olmakla beraber emlak yatırımları için de bir cennet sayılır. Kuzey Kıbrıs’tan ev almak hem kolay hem de oldukça avantajlıdır. Konut fiyatlarının daha ucuz olması ve Kıbrıs adasının mükemmel konumu, bu güzel ada ülkesinde ev almak isteyenleri cezbeden noktalar arasında yer alır.

Kuzey Kıbrıs’tan ev alma süreci birkaç aşamada ilerler. Sözleşme yapmak, satış izni almak ve tapu devir işlemlerini yapmak bu aşamaları oluşturur. Kuzey Kıbrıs’tan yabancılar bir adet mülk alma hakkına sahiptir. Ev alırken gerekli evraklar sözleşme yaparken, izin alırken, tapu devri ve sonrasında farklı evraklar olarak hazırlanır. Sözleşme için evi satan ve alan tarafın belgeleri gerekir. Satış izni başvurusu ise İç İşleri Bakanlığına yapılır. Tapu onayı geldikten sonra tapu devri işlemleri başlatılır.

Kuzey Kıbrıs’tan ev alım sürecine kısaca göz atarsak;

  • Sözleşme Süreci

Alıcı ve satıcı arasında yapılacak sözleşme için gerekli olan sözleşme belgesi ve damga pulu vergisinin ödendi belgesidir. Satış sözleşmesi düzenlenirken iki taraf da maddeleri okumalıdır. Satış sözleşmesinin belli bir formatı vardır. Satış sözleşmesi satış iznine başvurmak için gereklidir.

  • Satış İzni Başvurusu

Satış izni başvurusu Bakanlar Kurulu’na yapılır. Satış izni başvurusu için konut satın alacak kişinin suç işlememiş olduğunu gösteren polis kaydı gereklidir. Satış sözleşmesi belgesi ve damga vergisinin ödendi belgesiyle birlikte satış iznine başvurulur. Satış izinlerini Bakanlar Kurulu incelemeler sonrasında verir. İzin alındıktan sonra tapu işlemlerine geçilir.

  • Tapu İşlemleri

Tapu işlemlerinin başlaması için satış iznin alınmış olması gerekir. Tapu işlemlerinden sonra KDV, stopaj ve tapu devir harcı ödenir. Tapu devir işlemlerinin sonunda mülk alımı tamamlanmış olur.

Kuzey Kıbrıs’ta Ev Alırken Gerekli Belgeler

Kuzey Kıbrıs’ta ev alırken yukarıdaki aşamalardan geçersiniz. Bu aşamaların her birinde belge sayısı artar. En önemli belge sunumu Bakanlar Kurulu’na izin için yapılan başvuruda karşınıza çıkar. Kuzey Kıbrıs’ta ev alırken gerekli evraklar;

  • Sözleşme belgesi
  • Damga Pulu harç ödendi belgesi
  • Satın alımı yapan kişinin sabıka kaydı temiz belgesi
  • Kimlik ya da pasaport fotokopisi
  • Satış izni başvuru formu
  • Tapu devirde harç ve vergi yatırıldığına dair belgeler

Kuzey Kıbrıs’ta Ev Almak Avantajlı mı?

Kuzey Kıbrıs konut fiyatları açısından çok avantajlı seçenekler sunar. Aynı zamanda buradan ev almak muhteşem güzellikte bir adada mülk sahibi olmak anlamına gelir. Yatırım olarak da kazançlı bir yatırımdır. Kuzey Kıbrıs’tan ev alan Türkler için mükemmel olanaklar vardır. Çok yakın olan Kıbrıs adasına uçakla 1,5 saatte gitmek mümkündür. Hem tatil hem de yatırım amaçlı Kuzey Kıbrıs’tan ev almak avantajlıdır.

Kıbrıs satılık ev ya da villa konusunda daha fazla bilgi edinmek isterseniz de Rocs Homes yatırım danışmanlarımızı arayabilirsiniz. Çok ciddi bir potansiyele sahip Kuzey Kıbrıs’ta beklentilerinize uygun mülk seçiminden tüm alım süreçlerine kadar size destek oluruz. İster yaşam isterseniz de yatırım için olsun en iyi mülkü edinmeniz için her zaman yanınızda yer alırız.

Kuzey Kıbrıs mı Türkiye mi?

Konut alacaksanız Kuzey Kıbrıs Türkiye’ye göre daha avantajlı olanaklar sunar. Türkiye’de denize sıfır bir villa almak hayal iken Kıbrıs’ta çok daha kolaydır. Dünyanın en gözde tatil destinasyonlarından biri olan Kuzey Kıbrıs’ta ev alarak yatırım yapmış olursunuz. Çok daha uygun fiyata lüks ve konumu çok iyi konut seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’ta yeni konut projeleri denize sıfır villa seçeneklerini bile çok ucuza alabileceğiniz olanaklar yaratır.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
Mesaj İletin
💬 İletişime geç
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?