Gazimağusa’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Mağusa dünyanın dört bir yanından turistlerin tatil için tercih ettiği Kıbrıs adasının gözde liman kentidir. Derin tarihi yanı sıra kültürel ve deniz turizminin çok canlı olduğu Gazimağusa’da gezilip görülecek yerler hayli fazladır. Bu açıdan en az 2 veya 3 gününüzü bu güzel kente ayırmanızı tavsiye ederiz.

Salamis Antik Kenti

Trodos dağlarından dökülen suyun döküldüğü alana kurulmuş olan Salamis antik kenti, ilçe merkezine 6 km uzaklıkta yer alır. Kuzeyden sahil yolu takip edilerek antik kente ulaşım sağlanabilir. Toplu mezarlar, tiyatro gibi alanlarıyla dikkat çeken antik kentin 2000 yıllık olduğu düşünülmektedir. Salamis antik kenti içinde gezilecek yerler;

 • Salamis Gymnasium ve Tiyatrosu
 • Zeus Sunağı
 • Cellarga Toplu Mezarları
 • Aziz Epiphanios Bazilikası
 • Roma Villası
 • Bizans Sarnıcı
 • Nikokreon Anıtı
 • Agor yani açık pazar yeri

Salamis antik kentinin taş sokaklarında gezerken tarihi yerlerinde adanın derin kültürünü çok güzel deneyimlersiniz.

 • Cyclops (Kiklop) Mağarası

Kıbrıs adasının güneydoğu ucunda yer alan Kiklop mağarası ilçe merkezine 20 km mesafede bulunur. Hemen altında deniz ve mağara etrafında da eşsiz bir manzara vardır. Bu özellikleriyle muhteşem bir deneyim sunar. Çok etkileyici görsellikler sunan mağara Gazimağusa’nın en değerli doğal güzelliklerinden biridir.

 • Othello Kalesi

Filmlere konu olmuş benzersiz bir manzara sunan Othello kalesi ilçe merkezinde, sahil tarafındadır. Merkezden 10-15 dakika yürüyerek kaleye gidilebilir. İçersinde bulunan aslan heykeliyle dikkat çeken kalenin etrafı surlarla çevrilidir.

 • Hayalet Kasaba Kapalı Maraş

1970 yılında Türk askeri kuvvetleri etrafından ele geçirilen Maraş öncesinde popüler bir tatil merkezi olarak ünlülerin tercih ettiği bir tatil destinasyonudur. Yaşanan savaşın etkilerini en iyi şekilde gözlemlenebilecek bu kent işgalden sonra boşaltılmıştır. O zamandan beri kapalı olan bölgeye yeniden girişler sağlanmış, bir de müze açılmıştır.

 • Lala Mustafa Paşa Camii

Katedralden camiye dönüştürülen bu tarihi yapı muhteşem güzellikte mimarisiyle dikkat çeker. Farklı medeniyetlerin izlerini bu yapıda görmek mümkündür. Farklı tarzlardaki motifleriyle dikkat çeken yapı, turistlerin ilgisini toplar.

 • Namık Kemal Zindanı ve Müzesi

Vatan Yahut Siliste oyunun etkileri nedeniyle Namık Kemal, Kuzey Kıbrıs’a sürgüne gönderilir. Burada tutulduğu zindan bu gün müze haline getirilmiştir. Namık Kemal en gözde eserlerini bu zindanda üretmiştir. Zindan-müze görülmeye değer yerlerden biridir.

 • Sinan Paşa Camii (St.Peter – St.Paul Katedrali)

1360’tan beri varlığını koruyan yapı da diğer camilerde olduğu gibi katedralden camiye dönüştürülmüştür. İlgi çekici mimarisiyle görülmeye değerdir.

 • Palm Beach

Bu gözde plaj, Maldivlere benzeyen turkuaz denizsiyle öne çıkar. Kıbrıs’ın en güzel plajlarından biridir.

Gazimağusa’ya Ne Zaman Gidilir?

Gazimağusa dört mevsim ziyaret edilebilir. Bahar aylarında gezmek daha kolay ve rahat olur. Bahar aylarında sıcaklık daha rahat gezmenizi sağlar. Temmuz-Ağustos en sıcak aylardır. İstediğiniz zaman Mağusa’yı ziyaret edebilirsiniz.

Gazimağusa’da Nerede Kalınır?

Mağusa’da ister villa ister daire ister lüks rezidans seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Konut kiralamak hem daha ekonomik hem de daha rahat olur. Konut kiralayarak dilediğiniz gibi özgürce tatil yapabilirsiniz. Gezmek istediğiniz yerlere rahat gitmek için de araç kiralayabilirsiniz. Çok daha rahat şekilde dilediğiniz tatili yapabilirsiniz. Kıbrıs kiralık daire ve villa seçenekleri için bizden destek alabilirsiniz. Tatilinizi keyifle, huzurla geçirmek ve esnek olmak için kiralık villa seçenekleri iyi bir alternatif olur. Tatil için deneyimlediğiniz yerde uzun süre yaşama isterseniz de Rocs Homes olarak sizin gelecekteki planlarınızı uyacak seçenekleri sunmak için her zaman yanınızda yer alırız.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
Mesaj İletin
💬 İletişime geç
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?