Kuzey Kıbrıs’ta Ulaşım

Kuzey adasının cennet köşelerine ev sahipliği yapan Kuzey Kıbrıs; iklim, coğrafya, tarih, doğal güzellikler, yaşam ve kültür gibi konularda yüksek kalite standartları sunar. Kuzey Kıbrıs’a hava yolu ya da deniz yolu ile gitmek mümkündür. Adanın kuzeyi, Akdeniz’in en güzel plajlarını bulabileceğiniz tatil destinasyonlarıyla doludur. Kuzey Kıbrıs; Girne, Lefkoşa, Gazimağusa, Güzelyurt, Lefke ve İskele ilçelerinden oluşur.

En Çok Hani Ulaşım Seçenekleri Tercih Edilir?

İller arası ve ilçeler içinde en çok tercih edilen ulaşım araçları taksi ve kiralık araç seçenekleridir. Ancak otobüs ve dolmuşla da ulaşım sağlanabilir. Kuzey Kıbrıs’ta otobüsler kombos olarak bilinir. Halk dilinde kombos dolmuş olarak da ifade edilen minibüslerdir. Şehir merkezleri ve çevre köylere bu dolmuşlarla seyahat edilebilir. Uzun mesafelerde otobüsler kısa mesafelerde dolmuşlar tercih edilir. Kuzey Kıbrıs’a gezmeye gidenler için ise ideal tercih araç kiralamak olacaktır.

Kuzey Kıbrıs’ta En Güzel Nasıl Gezilir?

Kuzey Kıbrıs’ta gezilip görülecek birbirinden harika çok fazla yer vardır. Plajlar, köyler, manzaralar, tarihi kalıntılar ve daha birçok turistik yeri gezebilmenin en kolay yolu araçla gezmektir. Hatta bazı yerlerde yürüyüş ve ya bisiklet en güzel seçenek olabilir. Çok güzel manzaraların bulunduğu yerlere araçla gidilip, çevrede yürüyüş yapılabilir. Şehirler arası çok uzun mesafeler olmadığından her yere araçla gitmek mümkündür.

Ara. Kiralamak Avantajlı mı?

Araç kiralamak da oldukça kolaydır. Ancak Kuzey Kıbrıs’ta trafik soldan akar. Bunu dikkate alarak araç kullanmak gerekir. Araç kiralamak istemezseniz de şehirler arası otobüs ilçeler ve köylere gitmek için de dolmuş tercih edilebilir. Ancak araç kiralamak size zaman da kazandırır. İstediğiniz her yere daha rahat gidebilirsiniz. Bir gün güzel plajlardan birinde bir gün başka birinde yüzebilirsiniz. Eşsiz manzaralara ulaşmak için de en iyi seçenek araç tercih etmektir.

Kuzey Kıbrıs’ta Ulaşım Fiyatları Ne Kadardır?

Kuzey Kıbrıs’ta uçak seferleri odak alınarak ayarlanan otobüs seferleri vardır. Kuzey Kıbrıs şehirleri ve Ercan Havalimanı arasında sıklıkla seferler yapılır. 10 ile 20 TL arasında değişen fiyatlarla seyahatinizi yapabilirsiniz. Dolmuşlarda da 5-10 TL arasında fiyatlara yolculuk edilebilir. Taksiler ise taksimetreye göre fiyat sunar. İsterseniz gideceğiniz yere transfer araçlarıyla da gidebilirsiniz. Kuzey Kıbrıs’ta lüks araç kiralamak oldukça uygun fiyatlı olduğundan birçok kişi havalimanından araç kiralayarak seyahatine devam etme yolunu tercih etmektedir.

Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Havayolu Kuzey Kıbrıs’a gitmek için en hızlı ve kolay yoldur. Aynı zamanda deniz yoluyla Kuzey Kıbrıs’a gitmek de mümkündür. Mersin’den feribotla Kuzey Kıbrıs’a seyahat edilebilir. Uçuşlar çok sık ve havayolu trafiği de oldukça yoğundur. İstanbul-Ercan Havalimanı 1 saat 30 dakika kadar sürer.

Kuzey Kıbrıs’a Ne Zaman Gidilir?

Bahar ayları Kuzey Kıbrıs’a gitmek için en güzel aylardır. Yaz ortası çok sıcak kışın da biraz olsa da soğuk olabilir. En güzel zamanlar Eylül-Ekim-Nisan-Mayıs-Haziran aylarıdır.
Kuzey Kıbrıs’ta Ulaşım Fiyatları Ne Kadar?

Kuzey Kıbrıs’ta ulaşım genellikle taksi ile sağlanmaktadır. Taksiler, Ercan havalimanından Girne’ye 700 TL, Gazimağusa’ya 800 TL ve Lefkoşa’ya ise 550 TL olarak ücretlendirilmektedir. Ercan havalimanından Kıbhas otobüsleriyle de bu şehirlere ulaşabilirsiniz. Kıbhas Lefkoşaya 75 TL, Girne’ye ve Mağusa’ya ise 105 TL’ye götürmektedir.

Kuzey Kıbrıs’ta Toplu Taşıma Olanakları Nelerdir?

Kuzey Kıbrıs’ta toplu taşıma olanakları oldukça azdır. Köylere giden minübüs ve otobüsler mevcuttur. Ayrıca bir çok noktadan havalanına ulaşım sağlayan Kıbhas otobüsleri vardır. Fakat Kıbrıs’ta metrobüs, metro, tramvay gibi toplu ulaşım seçenekleri mevcut değildir.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak
Mesaj İletin
💬 İletişime geç
Merhaba 👋
Size nasıl yardımcı olabilirim?